Razem na Huśtawce

Raz w górę, raz w dół

Raz w górę, raz w dół. To normalne.
Nasze emocje są jak huśtawka – raz w górę, raz w dół, wszystkie potrzebne. Ważne, by odpowiednio i na czas się nimi zaopiekować. Zaopiekować się sobą. A czasami, jeśli nasze zasoby są zabezpieczone, zobaczyć czy ktoś obok nie potrzebuje wsparcia.

Dlatego Port Łódź połączył siły z Fundacją Huśtawka. Chcemy wyjść naprzeciw osobom, które może za długo były silne i teraz po prostu potrzebują porozmawiać.

Dowiedz się, co robimy wspólnie

Bądźmy razem na huśtawce

Chcemy mówić głośno o tym, jak ważne jest zdrowie psychiczne. Symbolem wspólnych działań jest huśtawka (znajduje się ona przy siedzibie Fundacji w Porcie). Możesz na niej usiąść i pomyśleć nad naszym przesłaniem, ale możesz również wykonać sobie na niej zdjęcie lub film, który opublikujesz. Będzie nam bardzo miło, jeżeli się nim podzielisz – przyczynisz się wówczas do szerzenia świadomości na temat tej ważnej inicjatywy! #razwgóręrazwdół

Pogadajmy! Telefon i komunikator wsparcie dla rodziców

Mamo, tato pogadajmy! To bezpieczna przestrzeń dla rodziców, w której mogą opowiedzieć o tym co czują, o tym z jakimi problemami borykają się każdego dnia, o swoich trudnościach i radościach. To miejsce dla każdej mamy i każdego taty, który potrzebuje wsparcia, szuka pomocy albo po prostu potrzebuje porozmawiać, opowiedzieć komuś o swoich troskach. Aby dawać dzieciom siłę, być ich podporą, towarzyszyć im w zdobywaniu świata, każdy rodzic potrzebuje mocy. Mamo, tato nie zapominaj o sobie. Ty też jesteś ważny!

Telefon/komunikator wsparcia dla rodziców ma dyżury 3 razy w tygodniu w godzinach 19:00 - 22:00.

  • poniedziałki - dyżur na messengerze Mamo, tato pogadajmy!

  • wtorki - dyżur telefoniczny tel. 780 73 73 74

  • piątki - dyżur na messengerze Mamo, tato pogadajmy!

Z kim pogadasz? 
Anna Grabarczyk – psychotraumatolożka, interwentka kryzysowa, pracowniczka socjalna. Założycielka i prezeska Fundacji Huśtawka, koordynatorka Interwencyjnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Pogadajmy tutaj, trenerka umiejętności społecznych, szkoleniowczyni, wykładowczyni akademicka. Od kilkunastu lat pracuje z osobami w różnych kryzysach. Prywatnie mama Ignasia.

Spotkajmy się! Dyżury otwarte i rozmowy przy huśtawce

Dyżury otwarte w siedzibie Fundacji Huśtawka w Porcie Łódź (sala Rokicie). Zapraszamy wszystkich, którzy czują, że już zbyt długo byli silni i potrzebują porozmawiać:

  • 11 kwietnia (czwartek), 15:00 - 18:00

  • 25 kwietnia (czwartek), 15:00 - 18:00

  • 9 maja (czwartek), 15:00 - 18;00

  • 23 maja (czwartek), 15:00 - 18:00

Cykl Spotkań przy Huśtawce – o emocjach, uważności na siebie i o tym, że bywa różnie, więc mówmy o tym głośno #razwgóręrazwdół:

  • wkrótce podamy szczegóły!

Posłuchajcie rozmów, które już się odbyły:

  • Rozmowa z Anną Grabarczyk, założycielką Fundacji Huśtawka, o znikaniu w rodzicielstwie i o działaniach wspierających rodziców: tutaj.

  • Rozmowa z Anną J. Dudek, autorką książki „Znikając. Reportaże o matkach” o macierzyństwie: tutaj.

  • Rozmowa z Mają Pisarek, psycholożką, o przemocy w nawiązaniu do obchodzonego w listopadzie Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet: tutaj.

O szczegółach kolejnych spotkań będziemy informować na tej stronie.

Fundacja Huśtawka została założona przez kobiety, matki, przyjaciółki. Profesjonalistki od lat pracujące z osobami w kryzysach, przede wszystkim z rodzinami. Powstała po to, aby wspierać, pomagać w sposób profesjonalny, z zachowaniem granic i poszanowania godności drugiego człowieka. Aby zmieniać rzeczywistość, budować współpracę między organizacjami i instytucjami na rzecz poprawy życia osób najbardziej potrzebujących. Fundacja Huśtawka współpracuje między innymi z Wydziałem Ekonomiczno-Socjologicznym, gdzie prowadzony był Punkt Interwencji Kryzysowej dla mieszkańców Łodzi, studentów i pracowników oraz realizuje szkolenia dla profesjonalistów wspierających osoby w kryzysach. Od października, w nowej siedzibie w Porcie Łódź, chce jeszcze szerzej wyjść do mieszkańców Łodzi i regionu, wspierać rodziców na każdym etapie – gdy czekają na przyjście na świat dziecka, gdy zmagają się z wyzwaniem jakim niewątpliwie jest bycie mamą lub tatą oraz gdy w rodzicielstwie spotyka ich utrata.

*Konstrukcja w Atrium to przestrzenne przedstawienie przesłania akcji społecznej „Raz w górę, raz w dół”, którą Port Łódź realizuje razem Fundacją Huśtawka i ma charakter inspiracyjnej dekoracji. Umożliwia ona bliższe zapoznanie się z założeniami kampanii. Możesz na niej usiąść i pomyśleć nad naszym przesłaniem, ale możesz również wykonać sobie na niej zdjęcie lub film, który opublikujesz. Będzie nam bardzo miło, jeżeli się nim podzielisz – przyczynisz się wówczas do szerzenia świadomości na temat tej ważnej inicjatywy! #razwgóręrazwdół

Wasze zdjęcia na Huśtawce