Baby Swap
Wymiana ubrań i akcesoriów dziecięcych 

Zapraszamy Was na bezpłatną wymianę ubrań i akcesoriów dziecięcych – 18 marca w godz. 11.00-18.00 w Atrium, obok sklepu IKEA. Będzie to świetna okazja, żeby skompletować dla swojego dziecka ubrania na nowy sezon, dać drugie życie rzeczom, których już nie używamy oraz spotkać rodziców z okolicy i podzielić się doświadczeniami rodzicielskimi, zgodnie z ideą, która przyświeca wydarzeniu, że „do wychowania dziecka potrzeba jest cała wioska”. Nie zabraknie także przestrzeni do wspólnej zabawy. Już niedługo więcej szczegółów.

Zasady SWAPu

Podstawowa zasada wydarzenia to bezpłatne i bezzwrotne przekazanie wszystkich dostarczonych ubrań i akcesoriów dziecięcych (0-6 lat), ciążowych oraz książeczek i zabawek. WymieniaMY i PomagaMY!

1) Przyniesione produkty wymieniamy na punkty – jeden produkt to jeden punkt. 

2) Za punkty wybieramy produkty przyniesione przez innych uczestników lub też, jeżeli nic nie wybierzemy, wymieniamy punkty na drobne upominki od Portu Łódź (m.in. karty podarunkowe na 15 zł do IKEA lub wejściówki do sali zabaw).

3) Wszystkie akcesoria, które zostaną zebrane w wyniku akcji i nie znajdą nowych domów, zostaną przekazane Centrum Służby Rodzinie. Wiele z nich trafi do Portowego Butiku Pełnego Dobra

Regulamin akcji

Konsultacje, spotkania, zabawy – wszystko na miejscu

Biblioteka Miejska

Zapraszamy dzieci na warsztaty z Biblioteką:

EKOTORBY: zrób własną wielorazową torbę na zakupy w duchu zero waste. Wystarczy przyjść z pomysłem, a my zapewnimy resztę – torby i materiały.
TOREBKA ŚNIADANIÓWKA: zapraszamy do stworzenia własnej niepowtarzalnej torby z materiałów z recyklingu. Kwadrat, kółko czy prostokąt. Czym ty ozdobisz swoją?
LALKI MOTANKI – słowiańskie lalki mocy, które są formą talizmanu. Motane z nici i skrawków materiału, wypełniane słomą, roślinami albo ziarnem miały strzec domowników przed złymi duchami.
ZAKŁADKI DO KSIAŻKI - dla najmłodszych dzieci mamy propozycję stworzenia własnej autorskiej zakładki do książki. Naklejki, pieczątki, kredki, wszystko czym można ją ozdobić znajdzie na miejscu

A rodzice będą mogli zapisać się do Biblioteki.

Aga Rogala

Aga Rogala - spotkanie dla mam

Kto zrozumie mnie - mamę? Spotkanie dla mam, które chcą się poczuć rozumiane w swoich codziennych zmaganiach. O wybuchach emocji, dzieciach, mężach (i nie mężach) oraz próbach łapania równowagi. Uwaga – spotkanie w Sali Chocianowice. Obowiazują zapisy – szczegóły.

IKEA

Będzie z nami pracownik działu dziecięcego IKEA, który podpowie jak najlepiej zaaranżować pokój dziecka, na co zwrócić uwagę wybierając biurko czy krzesło i zdradzi sekret mebli rosnących razem z dzieckiem.

Centrum Służby Rodzinie

W godz. 11.00-13.00 będzie można skorzystać z konsultacji położnej Zofii Janik, prowadzącej zajęcia w ramach Szkoły Rodzicielstwa im. prof. W. Fijałkowskiego (będzie można się na nią również zapisać - zajęcia są bezpłatne), a podczas całego wydarzenia dowiedzieć się o możliwościach wsparcia jakie oferuje Centrum Służby Rodzinie, a także jak każdy z obecnych może wesprzeć to miejsce i osoby znajdujące się w różnych kryzysach poprzez włączenie się w akcje prowadzone przez CSR takie jak np. Butik Pełen Dobra.

Fundacja Huśtawka

Będzie z nami założycielka fundacji Anna Grabarczyk, która na co dzień zajmuje się wsparciem rodziców przeżywających różnego rodzaju kryzysy, związane między innymi z  pełnieniem swoich ról. Będzie można porozmawiać o codzienności, poszukać wsparcia, zrozumienia. Dodatkowo, Fundacja Huśtawka wraz z Portem Łódź oraz Centrum Służby Rodzinie prowadzi akcję - Ubranie, które daje moc. Na stoisku Fundacji będzie dostępny wieszak, na którym będzie można pozostawić ubranie pełne mocy – sprawdź szczegóły akcji.

Wyprawka Pełna Dobra!

Wydarzenie rozpocznie także zbiórkę Wyprawki Pełnej Dobra dla mam/rodzin znajdujących się w trudniej sytuacji, które od lat wspiera Centrum Służby Rodzinie, prowadzące w Łodzi m.in. Dom Samotnej Matki czy Butik Pełen Dobra.

Lista potrzebnych rzeczy, które będziecie mogli przekazać podczas wydarzenia.

Rzeczy nowe/nienaruszone opakowanie

pampersy (szczególnie rozmiary od 3 wzwyż, ale też 1 i 2) 
produkty do żywienia: obiadki, musy owocowe, słoiczki, tubki
kosmetyki dla dzieci i mam 
chusteczki nawilżane
butelki i kubki niekapki

Rzeczy nowe lub używane w bardzo dobrym stanie

wanienki 
łóżeczka z materacykiem 
przewijaki 
wózki  
 ubranka dla dzieci 
termometry 
pościel, kołderki, poduszki 
maty edukacyjne 
beciki 

Komu pomożecie przekazując te rzeczy? Poznajcie 3 historie, z którymi podzieliło się z nami Centrum Służby Rodzinie.

Państwo Kowalscy przyszli do nas z ulicy, prosząc o pomoc, chociaż łóżeczko, chociaż butelkę. Żyją na skraju ubóstwa, nie piją, nie biją, walczą o każdy dzień. Z ledwością wystarczy im pieniędzy na pokrycie podstawowych potrzeb, dlatego proszę. Są zawstydzeni, zalęknieni. Obok rzeczy materialnych dostają wsparcie psychologiczne, prawne. 

Pani Kasia do tej pory mieszkała w swoim mieszkaniu z partnerem, ale musiała uciec, by chronić siebie, swojego 2-letniego syna i maleństwo na które czeka. Uciekła przed przemocą, zawalczyła o siebie, swoje życie, życie swoich dzieci. Chce się usamodzielnić, ale na razie potrzebuje się przytulić, na kimś oprzeć. Potrzebuje wyprawki, ale też intensywnej pracy z psychologiem, interwentem kryzysowym, położną i prawnikiem.

Pani Nadia ma 3 letnią córkę, zaraz rodzi. Nie ma nic, uciekała przed wojną, wraz z dzieckiem, kilka dni spędziła w schronie. Drżała o ich życie. Udało się uciec. Jest sama z dziećmi, boi się przyszłości, ale wie, że musi walczyć o każdy dzień. Dla nich, dla ich rodziny. Potrzebuje, żeby ją mocno przytulić, powiedzieć, że nie jest sama.

Zapraszamy Was do spotkania, rozmowy i pomocy! Już w sobotę 18 marca w Atrium naszego Centrum.

Tuż obok jest plac zabaw dla dzieci i toalety dla rodzica z dzieckiem.

A jeżeli zgłodniejecie, wpadnijcie na kawkę i małe co nieco do naszych kawiarni i restauracji

Dzieci powyżej 3 lat z pewnością ucieszy zabawa w Porcie Łódź Junior.

Do zobaczenia!