Minione wydarzenie
24 lut 2024

O depresji - cykl Spotkań przy Huśtawce

W nawiązaniu do Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją razem z Fundacją Huśtawka zapraszamy rodziców na kolejne z cyklu Spotkań przy Huśtawce.

W sobotę 24 lutego o godz. 18.00 Anna Grabarczyk, założycielka fundacji Huśtawka porozmawia z Tomaszem Bilickim o depresji wśród młodych osób – czym tak naprawdę jest i jak odróżnić ją od smutku?

Na jakie symptomy powinni być czujni rodzice, co powinno ich zaniepokoić? Jak rozmawiać z nastolatkiem, kiedy podejrzewamy, że może chorować? A czego absolutnie nie mówić? 

Lokalizacja: Huśtawka, obok siedziby Fundacji w Porcie Łódź (alejka między salą Z Pieca Rodem a salonem Yes – zobacz na mapie)

Wydarzenie bezpłatne, bez zapisów – po prostu przyjdź, usiądź, posłuchaj.

Tomasz Bilicki - pedagog, absolwent kilkuset godzin szkoleń w zakresie leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego. Interwencji kryzysowej uczył się na Florydzie w International Critical Incident Stress Foundation a egzamin certyfikacyjny zdał na Uniwersytecie Maryland. Ukończył również studia podyplomowe m.in. z psychologii motywacji (Uniwersytet SWPS) i psychotraumatologii (Uniwersytet Gdański). Uczył się także na Uniwersytetach: Stanforda, w Utrechcie, Medycznym Harvarda. Pracuje z nastolatkami. Prowadził interwencję kryzysową oraz psychoterapię w Punkcie Interwencji Kryzysowej Fundacji Innopolis, Pracowni Wsparcia Psychologicznego PoMoc, Centrum Medycznym "Szpital św. Rodziny" (kontrakt z NFZ - 1. poziom referencyjny), Regionalnym Interwencyjnym Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Nauczyciel dyplomowany.

Anna Grabarczyk - psychotraumatolożka, interwentka kryzysowa, pracowniczka socjalna. Założycielka i prezeska Fundacji Huśtawka, koordynatorka Interwencyjnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Pogadajmy tutaj, trenerka umiejętności społecznych, szkoleniowczyni, wykładowczyni akademicka. Od kilkunastu lat pracuje z osobami w różnych kryzysach. Prywatnie mama Ignasia.

Więcej o projekcie z Fundacją Huśtawka:

Wierzymy, że poprzez wspólne działania w naszym centrum, które codziennie odwiedza wielu mieszkańców Łodzi i regionu, docieramy do osób, które znalazły się lub ich bliscy znaleźli się w kryzysie psychicznym – z informacją, wsparciem, ale także z jasnym komunikatem – to normalne, to nas spotyka, nie jest to łatwe, ale najważniejsze by jak w przypadku każdej fizycznej dolegliwości – zacząć proces leczenia czy o krok wcześniej zadbać o profilaktykę. Nie lekceważyć objawów i nie czekać aż samo przejdzie. To szczególnie istotne, ponieważ wspólnie z Fundacją Huśtawka wierzymy, że nasze działania w Porcie Łódź są bardzo ważne na etapie, w którym brak nam jeszcze pełnej otwartości na zaakceptowanie tego, że ja lub bliska mi osoba, już nie radzi sobie sama z narastającym problemem. Ważny jest punkt zwrotny w myśleniu – z „nie radzę sobie” na „wystarczająco długo byłam silna”.

Połączenie naszych sił to dobry krok w normalizowaniu kryzysu, w wychodzeniu poza przysłowiową „bańkę”, tworzeniu bezpiecznej przestrzeni w dostępnym miejscu, w którym nawet przypadkiem, przy okazji mogę wejść i zdecydować, że od dziś jestem uważna/uważny na swoje emocje czy emocje mojego dziecka. Od października 2023 roku siedziba Fundacji Huśtawka mieści się w Porcie Łódź – odbywają się tu dyżury otwarte dla rodziców i dzieci. Stworzyliśmy także symbol naszej współpracy - ekspozycję – piękną huśtawkę wśród zieleni, na której każdy może usiąść, zrobić sobie zdjęcie i udostępnić je wraz głównym przesłanie naszej akcji #razwgórerazwdół „Raz w górę, raz w dół. To normalne. Nasze emocje są na huśtawce”. Organizujemy tu także cykliczne spotkania, podczas których rozmawiamy z ekspertami o emocjach, uważności na siebie i o tym, że bywa różnie, więc mówmy o tym głośno. Wydarzenia są bezpłatne, otwarte.

Zobacz co udało już się nam razem zrealizować – LINK